facebook Facebook | twitter Twitter | rss RSS | contact Contact | Coronavirus Live CoronaVirus Live | Radyo: Radyo |
Hosgeldiniz..
Konu: Dünya'nin En Büyük Yüzen Adasi Erzincan'da..        Okunma Sayısı: 6252         Cevap Sayisi: 0

Üye Degilsiniz * ! Yada Giris Yapmadiniz.. * !   Forumdaki Tüm Özelliklerden Yararlanamazsiniz * !
Üye Olmayanlar Mesaj Yazamaz, Eklenti Indiremez, Mutlu Olamaz, vs.. |  Iki Saniyede * Kayit Olmak için Tiklayin

 Sayfa : 1   Yukari Git
  Yazdır  
           .:: Paylasmak Güzel'dir ::. 10 Haziran 2008, 23:28:46
H29N1 © PASTECK

₪ Pirlanta ÜYE ₪
*****
Avatar Yok
Cinsiyet:Bay
Mesaj Sayısı: 415
Nerden: Ota-ku, Tokyo
Aldigim
Tesekkürler:
158
Dünya'nin En Büyük Yüzen Adasi Erzincan'da..


105 METREKARELİK YÜZEN ADA ERZİNCAN´DA!


Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü oğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Özdemir ile coğrafyacı Pınar Taşkıran'ın bulduğu yüzen adanın dünyadaki yüzen adaların en büyüğu olduğu belirtildi.


Erzincan ve Kelkit yöresinde geçen haziran ve temmuz aylarında coğrafi çalışmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özdemir ile coğrafyacı Pınar Taşkıran, Erzincan'a bağlı Ahmetli Köyü'nün güneydoğusunda, adına kayıtlarda rastlamadıkları bir gölle karşılaştı. Yöre halkının Ahmetiye Gölü olarak isimlendirdiği göldeki adanın yüzen ada olduğunu belirledi. Yüzen adaya, 'Ahmediye' adı verildi ve hazırlanan makale uluslararası bir bilim dergisinde yayınlandı. Gölde yüzer halde tek bir kütle bulunduğunu, boyunun 48, eninin 1.5 ile 5 metre arasında değiştiğini, yüzü ölçümünün 105 metrekare olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özdemir, "Yörede çalışma yaparken doğal bir göl ve yüzen ada ile karşılaştık. Ahmediye, şu ana kadar sadece Türkiye'nin değil dünyadaki yüzen adaların en büyüğu. Yüzen ada olduğunu yakınındaki Ahmetli köylüleri bile bilmiyordu. Oysa Avrupa'da bir metrekarelik yüzen ada bile hemen koruma altına alınıyor. Yüzen adalara gözümüz gibi bakmamız gerekir" dedi. Yüze adanın zengin flora ve faunasıyla bulunduğu ortamdan belirgin bir şekilde ayrıldığına dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Özdemir, ülke genelinde kayıtlara geçen yüzen ada bulunan il sayısı 8 olduğunu hatırlattı.

Erzincan- Kelkit Karayolu'nun 34'üncü kilometresinde, eski adı Ahmediye olan Ahmetli Köyü yakınındaki 3 bin metrekarelik alanı kaplayan göl üzerindeki 9'uncu yüzen ad ayla ilgili tüm tespitleri yaptıklarını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Özdemir, şunları söyledi:  "Ahmediye Gölü, deniz seviyesinden bin 900 metre yükseklikte, tarihi bilinmeyen bir heyelan sırasında meydana gelmiştir. Gölün çevresi 245, derinliği 3 ile 8 metre arasında değişmektedir. Göl içerisinde yüzer halde bulunan adanın oluşumunu incelediğimizde, tamamen bitkisel kökenli organik artıkların uygun şartlarda birikmesiyle oluştuğunu görürüz. Ahmediye Gölü kenarlarında hasırotu, dağ arpası, saz, kamış, tükrükotu, düğün çiçeği var. Göl içerisinde yüzer halde tek bir kütle bulunmaktadır. Yüzen adanın boyu 48, eni 1,5 ile 5 metre arasında değişmektedir. Kalınlığı 30 ile 60 santimetre arasındadır. Yüzen adanın yüz ölçümü yaklaşık 105 metrekaredir. Bu boyutları ile Ahmediye, ülkemizde hatta dünyada bilinen yüzen adalar içerisinde en büyüğu olarak dikkat çekmektedir. Boyutlarının çok büyük olması, adanın göl içinde bütün halde hareketinin güçleşmesine yol açmaktadır. Bu nedenle adanın yakın zamanda ikiye bölünmesi gibi bir durumla karşılaşması olası görünmektedir.

Bu nedenle Ahmediye Yüzen adası mutlaka koruma altına alınmalı, çevre düzenlemesi yapılmalıdır. Ahmediye yüzen adası, Erzincan'a çok yakın olması nedeniyle turizm açısından kısa sürede önem kazanacaktır."  *
  E-Gönder

 Sayfa : 1   Asagi Git
  Yazdır  
 
Gitmek Istediğiniz Yer:  Yukari Git
^^   Hosgeldiniz..   Istiklal Marsimiz..

WWW.YUMAYUM.COM © 2007
Powered by SMF ~ © 2006-2015, Simple Machines
© Tüm Haklari Ali Baba ve Kirk Haramiler'in Büyülü Magarasinda Saklidir. ©
Google Tags  | URL List
Sitemap 0 1 2 3 4 5
Son Konular | Son Mesajlar

PageRank