facebook Facebook | twitter Twitter | rss RSS | contact Contact | Coronavirus Live CoronaVirus Live | Radyo: Radyo |
Hosgeldiniz..
Konu: Zeytinin Faydalari, Etkileri, Zeytin Hakkinda önemli Bilgiler, ilaç Gibi..        Okunma Sayısı: 4764         Cevap Sayisi: 0

Üye Degilsiniz * ! Yada Giris Yapmadiniz.. * !   Forumdaki Tüm Özelliklerden Yararlanamazsiniz * !
Üye Olmayanlar Mesaj Yazamaz, Eklenti Indiremez, Mutlu Olamaz, vs.. |  Iki Saniyede * Kayit Olmak için Tiklayin

 Sayfa : 1   Yukari Git
  Yazdır  
           .:: Paylasmak Güzel'dir ::. 02 Nisan 2011, 01:34:13
H29N1 © PASTECK

₪ Pirlanta ÜYE ₪
*****
Avatar Yok
Cinsiyet:Bay
Mesaj Sayısı: 415
Nerden: Ota-ku, Tokyo
Aldigim
Tesekkürler:
158
Zeytinin Faydalari, Etkileri, Zeytin Hakkinda önemli Bilgiler, ilaç Gibi..


  
   Zeytinin Faydaları arasında neler yok ki, ilaç Gibi ^^...

Zeytin ve zeytinyağı kalp ve damar sistemine iyi geliyor, tansiyonu dengeleyip gastrit ve ülsere karşı da koruyucu etki yapıyor.

Kanın pıhtılaşma riskini azaltıcı özelliği olduğu belirlenen zeytinyağının dokuların yaşlanmasını önlediğini bilinmekte ve sindirim için gerekli asitleri azaltmadığını bu sayede ise safra taşı riskini de azaltiyor.


Akdeniz uygarlığının sembolü olan zeytin ağacının tarih boyunca bu bölgede kurulan tüm uygarlıkların temelini oluşturduğunu, dünyadaki zeytin varlığının yüzde 97'sinin Akdeniz'e sınırı olan İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Fas, Tunus, Cezayir, Portekiz, Suriye gibi ülkelerde bulunuyor.

"Kur'an'da zeytin ağacının Sina Dağı'ndan geldiği, meyvelerinden yağ elde edildiği yazılıdır. Hz. Davut Peygamber de zeytini doğru insana benzetir. Hz. İsa Peygamber'in göğe çıkışını gerçekleştiği Zeytindağı'ndaki bahçede, o zamandan kalma zeytin ağaçları bugün hala durmaktadır. Rivayete göre Hz. Nuh Peygamber tufan biraz durulur gibi olunca gemisinin güvertesinden beyaz bir güvercin uçurur. Bu beyaz güvercin bir müddet sonra gemiye ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Hz. Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekildiğini anlar. Bu nedenle ağzında zeytin dalıyla beyaz güvercin asırlar boyu barışın sembolü olmuştur."

Zeytin ağacının 700 ile 2 bin yıl yaşayabildiğine biliyormusunuz ?

Zeytin ve zeytinyağının 8 bin yıldır dünyaya güzellik, sağlık ve lezzet sunuyor.

100 gram zeytinde 224 kalori bulunuyor, yağında ise 30 miligram E vitamini.

Dünyada yaklaşık 10 milyon hektarda 900 milyonu aşkın zeytin ağacı olduğunun tahmin ediliyor.

İLAÇ GİBİ


Türkiye zeytin üretiminin yüzde 76'sının Ege Bölgesi'nde bulunuyor, zeytin ve zeytinyağının kalp damar sistemine iyi geldiğini, tansiyon, gastrit ve ülsere karşı da koruyucu etki yaptığını, kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktörlere karşı etki göstererek kan damarlarında pıhtılaşma riskini azalttığını, aynı zamanda dokuların yaşlanmasını önleyip yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığına bilmekte fayda var.

Zeytinyağı, yağların içinde en kolay hazmedilen, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede sindirim için gereken mide asitlerini azaltmiyor, midede kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilip, safra taşı riskini azaltıp, taşların erimesine yardımcı oluyor.


 

  *
  E-Gönder

 Sayfa : 1   Asagi Git
  Yazdır  
 
Gitmek Istediğiniz Yer:  Yukari Git
^^   Hosgeldiniz..   Istiklal Marsimiz..

WWW.YUMAYUM.COM © 2007
Powered by SMF ~ © 2006-2015, Simple Machines
© Tüm Haklari Ali Baba ve Kirk Haramiler'in Büyülü Magarasinda Saklidir. ©
Google Tags  | URL List
Sitemap 0 1 2 3 4 5
Son Konular | Son Mesajlar

PageRank